wtorek, 3 stycznia 2012

Rada Krajowa Zielonych: Stanowisko polityczne na rok 2012

Rok 2011 był dla Partii Zieloni 2004 czasem zmiany, precyzowania wizji i programu politycznego, a także wyboru zespołu odpowiedzialnego za jego realizację. Był to rok nie tylko wyborów parlamentarnych, w których Zieloni zaznaczyli swoją obecność w wielu miejscach w całej Polsce ale i prężnego rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, w tym również ruchów społecznych którym bliskie są idee zielonej polityki.

W odchodzącym roku obserwowaliśmy przenikanie zielonych idei do głównego nurtu polskiej polityki, widząc jednocześnie, że cieszą się one poparciem większości polskiego społeczeństwa. Ponad połowa Polaków sprzeciwia się budowie elektrowni jądrowych, nie zgadza się na dystrybucję żywności genetycznie modyfikowanej, opowiada się za zrównoważonym transportem i gospodarką, w której nie rezygnując z dobrodziejstw gospodarki rynkowej, człowiek nie jest pozostawiony samemu sobie. Większość społeczeństwa popiera ogólnodostępną i finansowaną z budżetu edukację na poziomie wyższym i szeroki katalog usług medycznych, dostępnych dla każdego. Rośnie poparcie dla związków partnerskich, praw reprodukcyjnych, refundacji zabiegów in vitro i środków antykoncepcyjnych. Oczekujemy także poszanowania praw człowieka, ograniczenia udziału żołnierzy w misjach wojskowych, realnego rozdziału kościoła od państwa.

Zieloni z nowymi władzami krajowymi będą w dalszym ciągu, konsekwentnie, działać na rzecz realizacji swoich postulatów programowych. Wierzymy, że na polskiej scenie politycznej jest miejsce na silną, samodzielną partię Zielonych, będącą wyrazicielem interesów społeczeństwa: wszystkich tych dla których tania i czysta energia, ekologiczna żywność wysokiej jakości, świeże powietrze i powszechny dostęp do usług publicznych nie są pustymi sloganami, ale realną potrzebą i gwarantem rozwoju.

W obecnej kadencji parlamentu rozstrzygnie się przyszłość niektórych kwestii, które mają fundamentalne znaczenie z punktu widzenia zielonej polityki. Zieloni będą życzliwie odnosić się do wszelkich inicjatyw rządu i parlamentu zbieżnych z naszym programem. Jednocześnie będziemy konsekwentnie krytyczni wobec postulatów lobbystycznych bagatelizujących względy społeczne i ekologiczne. Do naszego sprzeciwu połączonego jednak z konstruktywnymi rozwiązaniami będziemy, jak dotychczas, poszukiwać sojuszników w sejmowych ławach.
Potencjalnymi partnerami dla Zielonych pozostają przede wszystkim posłowie i posłanki Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Ruchu Palikota.

- W najbliższych czterech latach problemy energetyczne połączone z ochroną klimatu zajmą pierwszoplanowe miejsce w debacie publicznej – powiedział nowy przewodniczący Zielonych, Radosław Gawlik. – Rząd forsuje swój program atomowy, któremu jesteśmy przeciwni, podobnie jak większość Polek i Polaków, oraz społeczności lokalne w wyznaczonych na Pomorzu lokalizacjach, w których powstać ma pierwsza w Polsce elektrownia atomowa.

Będziemy pokazywać, że mamy przekonujące alternatywne rozwiązania w tym obszarze. Tańsze, bezpieczniejsze, proekologiczne, zyskujące społeczne przyzwolenie i o większym potencjale tworzenia nowych miejsc pracy jak np. redukcja zużycia energii( efektywność energetyczna) oraz budowa sektora odnawialnych źródeł energii.

Plany budowy nowych dewastujących wielkie przestrzenie kopalń odkrywkowych węgla brunatnego, poszukiwania uranu oraz potencjalne wydobycie gazu łupkowego, to także kwestie, w których będziemy zabierać głos jako partia zrównoważonego rozwoju.

Przewodnicząca Zielonych,Agnieszka Grzybek dodała, że przekaz partii obok kwestii związanych z bezpieczeństwem ekologicznym, będzie dotyczył także bezpieczeństwa socjalnego: - Wysokie bezrobocie, umowy śmieciowe, brak perspektyw dla młodego pokolenia na rynku pracy oraz wzrost poziomu ubóstwa to palące kwestie społeczne, dotyczące coraz większej części naszego społeczeństwo i domagające się podjęcia pilnych działań ze strony rządu.

Pozostajemy rzecznikami zwrotu w kierunku zielonej, innowacyjnej gospodarki, w której w ciągu najbliższych kilkunastu lat mogłoby powstać tysiące nowych miejsc pracy. To nasza alternatywa dla polityki cięć, zapowiedzianej przez premiera w expose, która negatywnie wpłynie na standard życia Polek i Polaków. Będziemy także uczestniczyć w inicjatywach na rzecz podwyższenia płacy minimalnej, budowy nowych mieszkań komunalnych, rozwiązania problemu umów śmieciowych, czy przywrócenia trzeciej stawki podatkowej PIT, w czym liczymy na owocną współpracę z innymi partiami politycznymi i z partnerami społecznymi: związkami zawodowymi, ruchami społecznymi czy organizacjami pozarządowym.

Na dziś naszym głównym celem jest przygotowanie się do startu w wyborach samorządowych i europejskich, ze środowiskami, które podzielają idee zawarte w programie Zielonych i innych dokumentach ideowych. Wśród nas są ekspertki i eksperci, polityczki i politycy, działaczki i działacze, którzy będą gwarantem realizacji zielonej polityki w Parlamencie Europejskim i samorządach.

Przypominamy, że jesteśmy jedyną partią w Polsce z nurtu Zielonej Polityki, będącą członkiem Europejskiej Partii Zielonych i w pełni utożsamiającą się z koncepcją Zielonego Nowego Ładu.

Kontakt w sprawie:

Bogumił Kolmasiak tel. 500 429 498, bogumil.kolmasiak@zieloni2004.pl

Łukasz Moll, tel. 513 319 178, lukasz.moll@zieloni2004.pl

Jakub Biernat, tel. 698 356 289, jakub.biernat@zieloni2004.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz