niedziela, 29 kwietnia 2012

Lewica.pl, Kampania Przeciw Homofobii i Fundacja Trans-Fuzja o czwartkowym ataku na biuro poselskie Anny Grodzkiej

Kraków: Atak na biuro poselskie Anny Grodzkiej


26 kwietnia w krakowskim biurze poselskim Anny Grodzkiej dyskutowano na temat "Media, pop i seksualność". Dyskusja ta była kolejną z cyklu "Grodzka na Brackiej". Tym razem nie mogła w niej uczestniczyć sama posłanka.
Spotkanie zostało nagle przerwane wybuchem petardy, którą podrzucił do lokalu przy ulicy Brackiej niezidentyfikowany sprawca. Kamienica została zadymiona, uczestnicy spotkania ewakuowani, interweniowała straż pożarna i policja.
To na pewno było obmyślane z premedytacją i ktoś musiał wiedzieć, że jest to spotkanie - powiedział Konrad Piwowarczyk, przewodniczący Ruchu Młodych w Krakowie. Był to więc atak na biuro poselskie, a nie zwykły wybryk chuligański.
Anna Grodzka jest znaną ze swych lewicowych przekonań działaczką społeczną, współzałożycielką Fundacji Trans-Fuzja, obecnie posłanką z Ruchu Palikota. Pierwsza w Europie osoba ujawniająca swój transseksualizm, którą wybrano do parlamentu na szczeblu krajowym.
Na zdjęciu: Anna Grodzka
fot. Wikimedia Commons

Tomasz Kłusek
źródło: Lewica.pl
lewica.pl


Nie jest to pierwszy tego rodzaju incydent w Krakowie. Dlatego oświadczenie w tej sprawie wydał Zarząd Kampanii Przeciw Homofobii. Oto jego treść:
Zarząd Kampanii Przeciw Homofobii z zaniepokojeniem i smutkiem przyjął wiadomość o chuligańskim ataku na biuro poselskie Anny Grodzkiej w Krakowie.
26 kwietnia przed godziną 19:00, gdy w biurze przy ul. Brackiej 15 odbywało się spotkanie dyskusyjne z cyklu „Grodzka na Brackiej” nieznany sprawca podrzucił pod drzwi biura dwa granaty dymne.
Na szczęście dzięki opanowaniu pracowników biura i reakcji straży pożarnej nikomu nic się nie stało.
Niestety nie jest to odosobniony przypadek w ostatnim czasie w Krakowie.
Do podobnego incydentu doszło 12 kwietnia podczas benefitu na rzecz festiwalu Queerowy Maj i Krakowskiego Marszu Równości w Klubie Literki przy ul. Berka Joselewicza 21.
Wtedy także nieznany sprawca podrzucił świecę dymną przed budynkiem, a dym częściowo dostał się do środka klubu.
Zwracamy się do krakowskiej policji, w tym małopolskiego pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. ochrony praw człowieka – podinspektora Pawła Karnasa o podjęcie działań, które pozwolą wykryć sprawców, a przede wszystkim przywrócą poczucie bezpieczeństwa krakowskiej społeczności osób LGBT, szczególnie, że w dniach 17-20 maja 2012 w Krakowie odbędzie się festiwal Queerowy Maj, którego częścią jest Marsz Równości.
W imieniu Zarządu Kampanii Przeciw Homofobii
Agata Chaber
Prezes


Apel Fundacji Trans-Fuzja w odpowiedzi na atak na Biuro Poselskie Anny Grodzkiej
W reakcji na czwartkowy (26. kwietnia 2012 r.) atak na biuro poselskie Anny Grodzkiej, Fundacja Trans-Fuzja pragnie zwrócić uwagę na narastający w polskim społeczeństwie problem nienawiści skierowanej do osób transpłciowych.
Transfobia – zjawisko przejawiające się poprzez negowanie tożsamości i ekspresji płciowej osób transpłciowych oraz wynikające z tego nastawienia negatywne, dość często agresywne – nadal nie została rozpoznana przez polskie prawodawstwo jako istotna przyczyna przemocy psychicznej i fizycznej.
Ten poważny incydent, który miał miejsce w czwartek, 26. kwietnia 2012 r. – wrzucenie granatów dymnych sygnowanych napisem „Falanga” pod drzwi biura poselskiego - to ewidentny przykład przestępstwa z nienawiści. Wprawdzie uczestnikom debaty „Media, pop i seksualność”, na szczęście, nie została wyrządzona żadna krzywda fizyczna, mogło zakończyć się to znacznie gorzej.
W dodatku wcześniejsze pogróżki organizacji falanga.org.pl kierowane pod adresem posłanki Grodzkiej, jawnie przedstawiającej swoją tożsamość transpłciową, wskazują na eskalację nienawiści środowisk konserwatywno-nacjonalistycznych.
Zwracamy uwagę na fakt, że już samo wystąpienie tego typu incydentów oznacza konieczność adresowania wciąż aktualnego problemu uprzedzeń i nienawiści skierowanej do osób, uważanych przez społeczeństwo za płciowo nienormatywne.
Fundacja Trans-Fuzja pragnie również zwrócić uwagę na problem coraz silniej manifestujących swoje idee grup sprzeciwiających się faktowi różnorodności społecznej. Grupy te, nierzadko odwołujące się do tradycji nacjonalistycznych i faszystowskich, wciąż pozostają bezkarne.
Wśród osób, które zgłaszają się do Fundacji, znajdują się również ofiary przestępstw z nienawiści, którym trudno dochodzić własnych praw, chociażby ze względu na brak odpowiedniej regulacji prawnej dotyczącej tego typu incydentów.
Według najnowszych standardów praw człowieka wyznaczanych przez Radę Europy tożsamość płciowa stanowi nienaruszalne dobro osobiste, które państwo ma obowiązek chronić. Wśród rekomendacji byłego Komisarza Praw Człowieka Thomasa Hammarberga znajduje się między innymi zapis nawołujący państwa członkowskie do uchwalenia prawa o zbrodni z nienawiści, które ochroni osoby transpłciowe przed zbrodniami i incydentami transfobicznymi. Podobnie najnowsze zalecenia Komitetu Ministerstw Rady Europy w kwestii przestępstw z nienawiści są zgodne co do konieczności zagwarantowania przez państwa członkowskie, aby sprawcy czynów tego rodzaju zostali pociągnięci do odpowiedzialności oraz, tam gdzie jest to wskazane, ukarani, w celu uniknięcia bezkarności.
Zwracamy się zatem z apelem, aby polski parlament oraz rząd wziął pod uwagę problem nieistnienia transpłciowości w polskim prawie. Żądamy jak najszybszego wprowadzenia ochrony tożsamości płciowej osób transpłciowych oraz transnormatywnych przed nienawiścią.
Zarząd Fundacji Trans-Fuzja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz