czwartek, 4 listopada 2010

Zapraszamy na panel Kobiety w Polsce dziś: Bratkowska, Sierakowska, Mizińska i Inne

Dyskusja panelowa „Kobiety w Polsce dziś: kobiety w polityce, potrzeba parytetu, prawa kobiet, kobiety w wyborach, sytuacja lesbijek i kultura kobieca”

Gościnie:
posłanka Izabella Sierakowska, polityczka, nauczycielka, filolożka, kandydatka na prezydenta Lublina;
prof. dr hab. Jadwiga Mizińska, filozofka, pedagożka, kier. Zakładu Filozofii Kultury UMCS;
dr Magdalena Dąbrowska, adiunkt Instytutu Kulturoznawstwa UMCS, współtwórczyni Lubelskiej Manify i Wieży Bab L, edytorka tomu studiów o męskości;
Katarzyna Bratkowska, działaczka feministyczna z Warszawy, historyczka literatury, nauczycielka, autorka listu otwartego w obronie zwalnianych pracownic, doktorantka prof. Marii Janion;
Elżbieta Chodzyńska, działaczka na praw pracowniczych, przewodnicząca związku zawodowego na UMCS;
Agnieszka Caban, kulturoznawczyni, działaczka społeczności romskiej.

Prowadzenie: dr Tomasz Kitliński, klub lubelski Krytyki Politycznej, Zieloni 2004, inicjator petycji o prawa kobiet w 1993 (podpisał Derrida)i o prawa pracownicze kobiet w 2009, autor publikacji o filozofii feministycznej.

Kobiety to ponad połowa elektoratu, a jednak sprawy ważne dla nich zazwyczaj w kampanii wyborczej spychane są na dalszy plan. Dlaczego tak się dzieje? Wielowiekowa dominacja mężczyzn i patriarchalnego sposobu myślenia w i o polityce sprawiły, że w mniemaniu wielu uczestników (i niestety uczestniczek) dyskursu politycznego „kobiece=niepoważne”. Doprowadziła do sytuacji, że za „istotne” uważa się: budowanie stadionów - nie przedszkoli, politykę historyczną - nie walkę z dyskryminacją, „ochronę życia poczętego” - nie prawo do decydowania o własnym ciele. Jak jest sytuacja lesbijek w Polsce? Jaka jest sytuacja innych mniejszości? Dlaczego pozwalamy na to, by kobieta pojawiała się w kampanii przeważnie jako przedmiot sporu, z rzadka jako podmiot, prawie nigdy partner? Uważając tę sytuację za niedopuszczalną, Zieloni zaprosili kobiety zaangażowane w polityce, nauce, działalności społecznej, kulturze do wzięcia udziału w panelu.

Jest to pierwsze spotkanie z cyklu Zielonych „Lublin - miastem dla każdego”. Przewidujemy także debatę o ekologii (zielone miasto) i gość-inności Lublina wobec mniejszości.

6 listopada, sobota, godzina 18.00. Hotel Victoria, ul. Narutowicza 58/60, Lublin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz