piątek, 29 czerwca 2012

Lewica.pl - Rio de Janeiro: Globalny szczyt ONZ Rio+20


W dniach od 20 do 22 czerwca odbył się w Rio de Janeiro globalny szczyt ONZ Rio+20. Jego uczestnicy debatowali o zrównoważonym rozwoju i konieczności zbudowania globalnej zielonej gospodarki. Trzydniowa konferencja na najwyższym szczeblu została poprzedzona konsultacjami międzyrządowymi oraz tzw. Sustainable Development Dialogues (prezentacja stanowisk przez organizacje ekologiczne, pozarządowe i naukowe).

Końcowa deklaracja "Przyszłość, której chcemy" została ratyfikowana przez 193 kraje. Sygnatariusze dokumentu zadeklarowali popieranie zrównoważonego rozwoju, który ma łączyć cele gospodarcze z podniesieniem standardów życia i poszanowaniem środowiska naturalnego. Do 2015 roku powinny zostać zdefiniowane cele zrównoważonego rozwoju. Priorytetowe znaczenie mają walka ze zmianami klimatycznymi i przeciwstawienie się nadmiernemu zużyciu zasobów naturalnych. Niezbędnym warunkiem dla zapewnienia zrównoważonego rozwoju jest likwidacja biedy i groźby głodu.

Krytycy deklaracji zarzucają jej ogólnikowość i niezobowiązujący charakter. Tekstowi deklaracji brakuje siły, by rozwiązać globalne zagrożenia, przed którymi stoimy - powiedział Craig Bennet z Friends of Earth. Międzynarodowe korporacje uniemożliwiły wprowadzenie zapisu o wstrzymaniu dopłat do paliw kopalnych (ograniczenie emisji CO2). Natomiast państwa uprzemysłowione spowodowały odroczenie utworzenia funduszu, który finansowałby projekty zrównoważonego rozwoju (30 miliardów dolarów). Czuję, że dla najuboższych krajów, czyli tych, które zawsze są nawiedzane przez katastrofy, zbyt wiele się nie zmieniło - stwierdził prezydent Haiti Michel Martelly.

Szczyt ONZ Rio+20 stanowił kontynuację Konferencji ONZ "Mamy tylko jedną Ziemię" (Sztokholm 1972) oraz Szczytów Ziemi (Rio de Janeiro 1992 i Johannesburg 2002).

W dniach 15-17 czerwca odbył się również w Rio de Janeiro I Światowy Szczyt Ustawodawców. Uczestniczyło w nim około 300 przedstawicielek i przedstawicieli parlamentów z 85 krajów. Polskę reprezentowali posłanka Anna Grodzka z Ruchu Palikota oraz Dariusz Szwed z Zielonych 2004. Przyjęty został wspólny protokół, który przekazano odpowiedzialnemu za Rio+20 Sha Zukangowi, zastępcy sekretarza generalnego ONZ.

Rio+20: Parlament musi kontrolować wdrażanie przez rząd zobowiązań międzynarodowych dotyczących zrównoważonego rozwoju

Tomasz Kłusek
źródło: Lewica.pl
lewica.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz