poniedziałek, 11 czerwca 2012

Lewica.pl - Indonezja: Adidas odmawia wypłaty odpraw pracownikom



Clean Clothes Campaign (międzynarodowa kampania na rzecz poprawy warunków pracy w przemyśle odzieżowym) zaapelowała do firmy Adidas, aby wypłaciła 1,8 mln dolarów indonezyjskim pracownikom. Byli oni zatrudnieni w zakładach PT Kizone, które pracowały dla różnych zleceniodawców, w tym dla niemieckiego potentata z branży sportowej. Kiedy właściciel tych zakładów uciekł z Indonezji, fabrykę zamknięto, pozostawiając bez pracy 2800 osób. Ludziom tym nie wypłacono należnych odpraw. Kierownictwo Adidasa odmówiło wypłaty pieniędzy, mimo że pozostali zleceniodawcy zadeklarowali 1,5 mln dolarów na fundusz odszkodowań dla pracowników. Jest to jednak zbyt mała kwota na pokrycie zobowiązań.

W Hiszpanii, Danii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych Clean Clothes Campaign oraz wspomagające ją organizacje prowadzą akcję solidarnościową z poszkodowanymi indonezyjskimi pracownikami. W Bilbao, Vitorii, San Sebastian, na kampusach uczelni w USA, w sklepach Adidasa w Londynie i Kopenhadze wiele osób solidaryzuje się z oszukanymi. W Dżakarcie przed ambasadami Niemiec i Wielkiej Brytanii będą protestować pracownicy PT Kizone.

Adidas jest jedną z największych na świecie firm produkujących sprzęt sportowy (obuwie, ubiory, akcesoria, sprzęt specjalistyczny). Jego produkty sprzedawane są w prawie dwustu krajach. Na reklamę i sponsoring wydaje kolosalne pieniądze (np. 100 mln funtów na Olimpiadę w Londynie, objęte tajemnicą kwoty na sponsorowanie UEFA, 25 mln euro rocznie na reprezentację Hiszpanii i 38 mln euro na reprezentację Niemiec).

Jednocześnie firma jest często krytykowana za wyzyskiwanie pracowników oraz wykorzystywanie pracy dzieci. Już przed Olimpiadą w Pekinie w 2008 roku poddano krytyce ciężkie warunki pracy i niskie zarobki w zakładach Adidasa w Chinach, Indiach, Tajlandii i innych krajach. W PT Kizone robotnikom płacono 60 centów za godzinę.

Sam Maher z Labour Behind the Label (kampania na rzecz praw pracowniczych w przemyśle odzieżowym w Wielkiej Brytanii) powiedział:

Adidas płaci miliony euro rocznie, żeby promować się jako największy sportowy kibic. Ale bez wysiłku pracowników, takich jak ci z PT Kizone, nie byłoby koszulek, butów ani piłek Adidasa. Pora, żeby Adidas zaczął szanować kobiety i mężczyzn, którzy szyją jego produkty, a nie tylko tych, którzy je noszą.

Do kierownictwa Adidasa napływają z całego świata apele o uregulowanie zobowiązań. Podkreśla się w nich, że 1,8 mln dolarów to bardzo mała kwota, zważywszy na to, jak ogromne sumy wydaje Adidas na sponsorowanie imprez sportowych, drużyn i zawodników.


Podpisz pilny apel do Adidasa i pomóż indonezyjskim pracownikom odzyskać należne im 1,8 mln dolarów >>


Tomasz Kłusek

źródło: Lewica.pl
lewica.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz