wtorek, 7 sierpnia 2012

Tomasz Kitliński i Paweł Leszkowicz: Kiedy związki partnerskie?

Dziękujemy za artykuły red. Ewy Siedleckiej w "Gazecie Wyborczej" o związkach partnerskich. Kiedy wreszcie zalegalizowany zostanie nasz związek, który tworzymy od 17 lat? Posłowie, wsłuchajcie się w społeczeństwo! Sejm odrzucając dyskusję o tak ważnej dla nas ustawie sprawił, że Polska znów znalazła się w ariergardzie: lekceważy prawa obywateli, którzy wybierają drogę życia poza małżeństwem. Takie osoby, także nasza miłość, są nie tylko tolerowane, ale i akceptowane przez społeczeństwo. Ale politycy nie nadążają i nie potrafią zagwarantować praw obywateli - nie chcą uznać naszej podmiotowości.

Pary heteroseksualne, które nie decydują się na małżeństwo i mniejszości seksualne - a tak naprawdę uczuciowe - powinny jak najszybciej uzyskać pełne prawa obywatelskie. Sejmowa debata o związkach partnerskich, której posłowie nie raczyli nawet rozpocząć, świadczyłaby o demokratyzacji naszego kraju. Czy nasze wspólne życie nie ma wartości? Ucięcie dyskusji nad ustawą o związkach partnerskich to upadek etyczny. To działanie przeciw wolności.

Dlaczego odmawia się nam praw? Posłowie odrzucają kulturę światową od lesbijskiej poezji Safony i Platońskiej "Uczty" traktującej o homoseksualności przez nieheteroseksualnych Leonarda i Michała Anioła do Andy'ego Warhola i pokazanej na wystawie "Ars Homo Erotica" Catherine Opie, fotografującej rodziny lesbijskie. Na wspomnianej wystawie i w "Wysokich Obcasach" Hanna Jarząbek przedstawiła polskie pary lesbijskie. Tymczasem Sejm odcina się od tradycji rodzimych: historii miłości Marii Konopnickiej i Marii Dulębianki czy Jerzego Zawieyskiego i Stanisława Trębaczkiewicza.

Ceremonia otwarcia olimpiady w Londynie zawierała pocałunek między dwiema kobietami. Dziennik "New York Times" opublikował właśnie artykuł o małżeństwie osób tej samej płci w Europie. Religie otwierają się na lesbijki i gejów. Powstają niezliczone prace naukowe o życiu poza heteroseksualnością. Także w Polsce - dzięki prekursorskiemu tomowi "Odmieńcy" Marii Janion i obecnym badaniom queer - trwa praca kulturowa tych, którzy nie wstydzą się swej twórczej odmienności.

Kiedy staniemy się pełnoprawnymi obywatelami? Społeczeństwo polskie nie jest wypełnione nienawiścią. Ale z powodu indolencji posłów, nasz kraj nadal nie uznaje praw mniejszości, nie docenia więzi osób żyjących w związku. Tłamsi miłość.

Tomasz Kitliński i Paweł Leszkowicz

dr Tomasz Kitliński, autor książek "Love. Hate" i "Obcy jest w nas" i dr Paweł Leszkowicz, kurator wystawy "Ars Homo Erotica" i autor książek "Art Pride" i "Nagi mężczyzna. Akt męski w sztuce polskiej po 1945", Centre for the Study of Sexual Dissidence and Cultural Change, University of Sussex. Wzięli udział w "Niech nas zobaczą" i "Równi w Europie". Członkowie koła lubelskiego Zielonych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz