wtorek, 22 maja 2012

Kilka uwag o wydarzeniu „Uczestnik nie konsument” i fotorelacja

„Jednym z najpoważniejszych skutków, a zarazem przyczyną obecnego kryzysu (społ.-ekonomicznego) jest degradacja więzi społecznych i drastyczny spadek zaufania. Niezależnie więc od przyjętej perspektywy ideowej, najważniejszym wyzwaniem stojącym przed nami jest odbudowanie tych fundamentalnych wartości. Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest zaktywizowanie obywateli w ramach społeczności lokalnych i w ten program wpisują się te warsztaty. „

Czy się udało?

I tak i nie. Nie udało się niestety dotrzeć do społeczności naszego miasta. W roku spółdzielczości wydawałoby się temat trafiony w 10kę,a tymczasem...

Pokazuje to nam jakie najważniejsze wyzwanie stoi przed nami -Zielonymi, ale i szerzej przed „środowiskiem”.
Z pewnością jednak można sobotnie wydarzenie uznać za sukces. Mieliśmy szansę poznać specyfikę funkcjonowania spółdzielni socjalnych, nawiązać kontakt z tym sektorem działań społecznych, ale i jeśli nie przede wszystkim gospodarczym.

Dowiedzieliśmy się na jakie przeszkody „systemowe” natrafiają spółdzielnie w toku swojego funkcjonowania. Goście -Anna Szadkowska (UNDP), Wiesław Wójcik ( LSS „Koziołek”), Anna Paczkowska ( WSS „Cztery Pory Roku”) opowiedzieli o trudnościach, jakie napotykają osoby zakładające spółdzielnie. Forma działalności , wedle ustawy przeznaczona dla osób wykluczonych obwarowana jest mnóstwem trudnych do spełnienia warunków co wymaga ogromnej determinacji.
Problemem jest też ustawa o zamówieniach publicznych. Kryterium najniższej ceny utrudnia spółdzielniom funkcjonowanie ponieważ nie mogą uciekać w umowy tzw śmieciowe.

Druga część spotkania poświęcona była Lubelskiej Kooperatywie Spożywczej. Usłyszeliśmy wiele cennych informacji m.in. jak funkcjonuje tutejsza kooperatywa, na ile może być atrakcyjna dla przeciętnego konsumenta. To nie tylko sposób na tańsze zakupy,ale i forma aktywności w zależności od stopnia zaangażowania jej uczestników.

Jakie więc wyzwania i obowiązki stoją przed nami jako partią polityczną, czyli potencjalnymi uczestnikami procesu sprawowania władzy?

To kwestia zasługująca na poważną analizę i debatę...

Fotorelacja:








1 komentarz:

  1. Prawda,nie jest łatwo skłonić ludzi by wyszli ze swoich nor i zrobili coś dla siebie,spoleczności.

    OdpowiedzUsuń