czwartek, 1 marca 2012

Zieloni do posłanek i posłów: Poprzyjcie obywatelski projekt ustawy „Przedszkole dla każdego dziecka”

W związku z pierwszym czytaniem tzw. ustawy „Przedszkole dla każdego dziecka” Zieloni zaapelowali do szefów wszystkich klubów parlamentarnych o poparcie tej inicjatywy. Projekt ustawy zgłoszony w trybie inicjatywy obywatelskiej przez ZNP jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu zakłada finansowanie przedszkoli z budżetu państwa oraz objęcie dzieci opieką przedszkolną od 2. roku życia. Projekt poparły organizacje kobiece, m.in. Porozumienie Kobiet 8 Marca, Fundacja Feminoteka, Fundacja MaMa.


- Losy ustawy żłobkowej pokazują, że bez zagwarantowania środków z budżetu państwa wszelkie rozwiązania pozostają tylko na papierze. Pomysł, aby subwencją oświatową objąć wychowanie przedszkolne, daje realne szanse na zapewnienie miejsc w przedszkolach wszystkim dzieciom, które tego potrzebują – powiedziała Agnieszka Grzybek, przewodnicząca partii Zieloni. – Polska pozostaje daleko w tyle za państwami europejskimi. Średnia europejska to 90%, w Belgii, Francji i Hiszpanii to prawie 100%, u nas zaledwie 64%. Dziś wiele rodzin, których dzieci nie mają zapewnionego miejsca w przedszkolu, staje przed dramatycznym wyborem, kto ma zrezygnować z pracy zarobkowej. Najczęściej rezygnują kobiety, płacąc za to później niższymi emeryturami.


- W tej chwili sytuację ratują środki unijne, z których finansowane są od 2007 roku inne formy wychowania przedszkolnego (np. zespoły wychowania przedszkolnego i punkty przedszkolne), ale te są zarezerwowane tylko do 2013 roku. Nie wiadomo jednak, jak będzie później – powiedział Radosław Gawlik, przewodniczący partii Zieloni. – Priorytetem powinno być stworzenie stabilnych warunków finansowania. Przerzucenie kosztów utrzymania przedszkoli na samorządy nie sprawdziło się, ponieważ wiele niezamożnych gmin nie stać na uruchomienie placówek, zaś wiele innych w dobie kryzysu tnie koszty, decydując się na prywatyzację przedszkoli.

******************************
APEL DO SZEFÓW KLUBÓW PARLAMENTARNYCH

W związku z zaplanowanym na czwartek 1 marca br. pierwszym czytaniem obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (tzw. ustawa „Przedszkole dla każdego dziecka”) zwracamy się z apelem o poparcie tej inicjatywy w procesie legislacyjnym.

Projekt proponuje rozwiązania, które pomogą skutecznie zapewnić dostęp do opieki przedszkolnej wszystkim dzieciom, które tego potrzebują. Dzięki objęciu wychowania przedszkolnego subwencją oświatową gminy będą otrzymywać z budżetu państwa środki na zapewnienie każdemu dziecku edukacji przedszkolnej. Tylko w ten sposób będzie można stworzyć sieć publicznych przedszkoli.

Dotychczasowe rozwiązania cedujące obowiązek finansowania przedszkoli na samorządy nie sprawdziły się. W Polsce tylko 64% dzieci w wieku 3-5 lat jest objętych opieką przedszkolną, co powoduje, że zajmujemy jedno z ostatnich miejsc wśród państw europejskich – unijna średnia wynosi blisko 90%. W minionym dwudziestoleciu zlikwidowano jedną trzecią przedszkoli, w wielu gminach nie ma w ogóle takich placówek, gdyż samorządy nie mają środków na zapewnienie edukacji przedszkolnej, albo tnąc koszty, decydują się na prywatyzację publicznych przedszkoli. Szczególnie dramatyczna sytuacja jest w mniejszych miastach i na terenach wiejskich, gdzie ok. 50% dzieci pozostaje poza systemem edukacji przedszkolnej.

Upowszechnienie i podniesienie poziomu opieki przedszkolnej powinno być jednym z najważniejszych priorytetów polityki edukacyjnej państwa. Przedszkole jest korzystne dla rozwoju dziecka. Niezależnie od statusu społeczno-ekonomicznego rodziny dzieci, które chodziły do przedszkola, mają później lepszy start w szkole i w dorosłym życiu.

Powszechne, bezpłatne przedszkola to także warunek poprawy sytuacji kobiet. W tej chwili wiele rodzin staje przed dramatycznym wyborem, kto ma zrezygnować z pracy zawodowej, żeby zająć się dzieckiem, jeśli dziecko nie dostało się do przedszkola publicznego, a rodziny nie stać na opiekę prywatną. Wtedy najczęściej z pracy rezygnują kobiety, co wpływa negatywnie później na ich szanse powrotu na rynek pracy oraz na wysokość świadczeń emerytalnych.
Projekt złożony jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w trybie inicjatywy obywatelskiej został poparty przez wiele organizacji kobiecych, m.in. Porozumienie Kobiet 8 Marca, Fundację Feminoteka, Fundację MaMa. Także Zieloni poparli tę inicjatywę. Jest to bowiem projekt ustawy, który daje równe szanse rozwojowe wszystkim dzieciom, niezależnie od statusu materialnego rodziców, oraz pozwoli poprawić sytuację kobiet.

Z poważaniem,

Agnieszka Grzybek,
Przewodnicząca Partii Zieloni 2004

Radosław Gawlik
Przewodniczący Partii Zieloni 2004

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz