niedziela, 11 marca 2012

List otwarty koła lubelskiego Zielonych 2004

Jednym z największych atutów Lublina, filarów pozytywnego wizerunku miasta w oczach przyjezdnych jest wysoki udział te-renów zieleni w strukturze miasta. Szczególną rolę w tym kontekście pełni Ogród Saski.

Jego centralne umiejscowienie między Starym Miastem, symbolem historii, dziedzictwa Lublina, a kampusami lubelskich uniwersytetów sprawia, że jest to prawdopodobnie jedno z najczęściej mijanych miejsc w naszym mieście.

Dlatego też rozpoczynające się właśnie prace rewitalizacyjne najstarszego parku w Lublinie są dla nas mieszkańców Lublina tak ważne. Niestety, mimo ogromnego znaczenia społecznego, przyrodniczego prowadzonych prac wiele kwestii budzi niepokój mieszkańców:

Dlaczego nie przeprowadzono konsultacji społecznych wokół projektu "Rewaloryzacja Ogrodu Saskiego”? Przy tak ważnym i nie oszukujmy się kosztownym przedsięwzięciu konsultacje społeczne powinny być nienaruszalnym standardem.

Dlaczego przyjęto tak długi okres prac (do końca października 2013 r.) - czym to jest uzasadnione?
Czy w tym czasie konieczne jest zamykanie całego parku jednocześnie?

Kiedy poznamy dokładny harmonogram prac? Co z innymi parkami - czy istnieje ogólna koncepcja zagospodarowania terenów zielonych w Lublinie?

Czy jest możliwe otwarcie muszli koncertowej, pozostawienie otwartej części - to ważny element życia kulturalnego w mieście? Czy w sytuacji zamknięcia muszli koncertowej istnieją plany przeniesienia wydarzeń gdzie indziej?

Jak działania w obszarze terenów zielonych wpisują się w plany obchodów 1000-lecia miasta? Apelujemy również o pełną jawność decyzji i wydatków związanych z wyżej wymienioną inwestycją.

Niech renowacja Ogrodu Saskiego będzie zupełnie nową jakością w relacjach między społeczeństwem, a pracującymi na ich rzecz organami administracji.

Lubelskie koło partii Zieloni 2004

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz