czwartek, 13 maja 2010

List otwarty lubelskiego koła Zielonych do prezydenta Lublina pana dra inż. Adama Wasilewskiego

List otwarty lubelskiego koła Zielonych
do prezydenta Lublina
pana dra inż.
Adama Wasilewskiego
Lublin, 12 maja 2010 roku

Lubelskie koło partii Zieloni 2004 pragnie zwrócić się z prośbą o podjęcie najwyższych starań, żeby Lublin stał się miastem czystym i przyjaznym dla jego mieszkanek i mieszkańców.

Popieramy oddolne inicjatywy zachowania przestrzeni zielonych w mieście, w tym protest mieszkanek i mieszkańców z ul. Okopowej 5 i Cichej 12 wobec planów zamiany trawnika w parking. Zieloni od dawna postulowali „Więcej parków, mniej parkingów“, jako że promujemy zieloną przestrzeń miejską, otwartą i dostępną dla wszystkich, wolną od spalin i hałasu. Włączamy się do akcji inwentaryzacji – tak często zagrożonej – zieleni miejskiej; to ważny projekt inspirowany przez obywatelskie protesty wobec parkingów i zapoczątkowany przez „Gazetę w Lublinie“. Dbajmy o zieleń naszego miasta, bo od niej zależy w dużym stopniu jakość naszego życia. Mamy prawo do życia w zdrowym, zielonym mieście, a także obowiązek pielęgnowania lokalnej zieleni dla dobra przyszłych pokoleń i ekosystemu całej planety.

Z ogromną przykrością musimy stwierdzić, że działania władz miejskich w zakresie utrzymania porządku i czystości w poszczególnych dzielnicach Lublina pozostawiają wiele do życzenia, do czego, jak sądzimy, nie trzeba przekonywać żadnego mieszkańca, jak i samych władz. Wystarczy wspomnieć takie miejsca jak okolice Zalewu Zemborzyckiego, Dolina Bystrzycy, ul. Stary Gaj, ul. Abramowickiej, ul. Grabskiego, ul. Pogodna (głównie w pobliżu siedzib poszczególnych firm) czy też skwer przy ulicy Pankiewicza. W tych miejscach wielokrotnie to sami mieszkańcy musieli prosić o interwencje władze miasta i niejednokrotnie spotykali się z opieszałością i lekceważeniem.
Zieloni 2004 z ogromną satysfakcją przyjęli decyzję Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta dotyczącą sprawdzania przez urzędników i funkcjonariuszy straży miejskiej stanu terenów zielonych w Lublinie. Proponujemy, aby w sprawie ulotek leżących na ulicach Straż Miejska i Policja dzwoniła i upominała firmy je rozpowszechniające, a w przypadku braku efektów karała mandatami. Liczymy na to, że tego typu działania przyczynią się do większej dbałości o stan naszego miasta, co automatycznie przełoży się na wzrost czystości i jakości przestrzeni miejskiej.
W 2005 roku przyjęta została strategia rewitalizacji Zbiornika Zemborzyckiego w Lublinie. Chcielibyśmy dowiedzieć się, na jakim etapie znajduje się ten proces i ile założeń udało się do tej pory zrealizować? Zalew Zemborzycki jest miejscem o ogromnym znaczeniu turystycznym i wypoczynkowym, dlatego jednym z priorytetów polityki władz miasta powinno być zapewnienie mieszkankom i mieszkańcom jak najszerszych możliwości korzystania z tego dobra. Z wielkim zadowoleniem przyjęliśmy informację o planach rewitalizacji doliny Bystrzycy i Czerniejówki. Mamy nadzieję, że wykorzystując m.in. fundusze unijne, uda się w jak najkrótszym czasie oczyścić nasze rzeki.
Mamy świadomość, że za stan miasta odpowiadają nie tylko władze miejskie, ale także mieszkanki i mieszkańcy miasta. W związku z tym domagamy się aktywnego udziału magistratu w kształtowaniu postaw przyjaznych środowisku i zachęcania do większej dbałości o otoczenie. Dlatego postulujemy:
- rozmieszczenie większej liczby pojemników umożliwiających segregację odpadów (nie tylko spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, ale także władze miasta powinny stawiać pojemniki na szkło, papier i plastik!);
- zwiększenie liczby koszów i kontenerów na śmieci w miejscach publicznych i częstsze ich opróżnianie;
- organizowanie miejsc zbiórek makulatury, zużytych baterii itp.;
- egzekwowanie od sklepów wielkopowierzchniowych centrów handlowych obowiązku ustawienia pojemników do segregowania śmieci na terenie sklepów;
dosadzanie większej liczby drzew, zwłaszcza w miejscach, w których planowane są wycinki drzew starych i spróchniałych.

Sam Urząd Miasta może się stać wzorem postawy przyjaznej środowisku. Zachęcamy do segregacji odpadów w Ratuszu, dwustronnego drukowania dokumentów, korzystania, w miarę możliwości, z produktów pochodzących z recyklingu (np. z papieru). Z pewnością będzie to sprzyjało kształtowaniu świadomych postaw ekologicznych wśród mieszkanek i mieszkańców Lublina. Pokażmy, że zanieczyszczanie środowiska zwyczajnie się nie opłaca, że samodzielna segregacja odpadów to krok ku czystemu miastu.

To tylko niektóre z działań, które mogą realnie przyczynić się do poprawy jakości życia w naszym mieście. Czyste chodniki i ulice, zielone parki i skwery, czysta woda w rzekach – wszyscy mamy do tego prawo. Czyste i przyjazne miasto leży w naszym wspólnym interesie.

Nie możemy sobie pozwolić na lekceważenie takich kwestii, jak ekologia i utrzymanie czystości w mieście, które aspiruje do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Dodajmy, że zasady kultury w mieście obejmują według Zielonych równość kobiet i mężczyzn; prawa mniejszości, także seksualnych; gościnność wobec uchodźczyń i uchodźców; bezpłatną i ogólnodostępną edukację i opiekę medyczną; promowanie wielokulturowości. Lublin z tradycjami multikulturalizmu, życia żydowskiego, feminizmu oraz prozy lesbijskiej (Narcyza Żmichowska) i poezji gejowskiej (Józef Czechowicz) może znów stać się ważnym ośrodkiem różnorodności i tolerancji - w granicach debaty demokratycznej. Oznacza to wolność od poglądów, zachowań i manifestacji rasizmu, antysemityzmu, mizogynii czy homofobii.
Jako obywatelki i obywatele Lublina, protestujemy przeciw zgodzie władz miejskich na demonstrację grupy, która propaguje uprzedzenia.

Lubelskie koło partii Zieloni 2004



Medialne relacje z konferencji prasowej:

Zieloni z petycją u prezydenta

Petycja Zielonych do nieobecnego prezydenta
Petycja Zielonych do nieobecnego prezydenta

List Zielonych do prezydenta.Chcą czystego Lublina

Panie prezydencie,zacznij myśleć o ekologii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz