wtorek, 5 marca 2013

Zieloni: Polityka może być inna

W miniony weekend VII Kongres Partii Zieloni wybrał nowe władze. Nowymi przewodniczącymi partii, która jako jedyna ma parytet zapisany w statucie, zostali wybrani Agnieszka Grzybek i Adam Ostolski. Kongres wybrał także Radę Krajową oraz przyjął dwie uchwały programowe: „Zagrajmy o lepszą Europę” i „Domagamy się ustawy o odnawialnych źródłach energii”.

- Chcemy przekonać ludzi, że polityka może być inna. Kryzys od lat trapiący Europę jest skutkiem nierozważnej i niezrównoważonej polityki, opierającej się na eksploatacji nieodnawialnych zasobów. Czas przywrócić równowagę. Dlatego mówimy o potrzebie łączenia bezpieczeństwa ekologicznego z socjalnym i ekonomicznym. Dlatego proponujemy Zielony Nowy Ład dający realną szansę na przezwyciężenie kryzysu i zapewnienie trwałego rozwoju – powiedziała Agnieszka Grzybek, wybrana już po raz trzeci na przewodniczącą partii Zieloni. – Ekologiczna transformacja gospodarki stworzy setki nowych zielonych miejsc pracy w sektorach związanych z energetyką odnawialną, efektywnością energetyczną, transportem publicznym, ekologicznym budownictwem. Integralną częścią tej reformy powinien być także rozwój usług opiekuńczych.

Potrzebujemy uczciwej dyskusji o Europie – powiedział Adam Ostolski, nowo wybrany przewodniczący partii Zieloni. – Zamiast zamykać się w fałszywej alternatywie „więcej czy mniej Europy”, powinniśmy zacząć w końcu rozmawiać o tym, jaka ta Europa ma być, jakiej Europy chcemy i jaką możemy budować. Zieloni opowiadają się za Europą obywatelek i obywateli, gwarantującą wszystkim podstawowe prawa socjalne i możliwość trwałego rozwoju. Za Europą, która nie przerzuca na ludzi kosztów kryzysu spowodowanego przez banki. Za Europą z solidnym federalnym budżetem i ambitną polityką ochrony klimatu. Wszystkich tych, którzy podzielają taką wizję Europy, już dziś zapraszamy do współpracy.

Kongres wybrał także Radę Krajową w składzie: Elżbieta Hołoweńko (Warszawa), Ewa Koś (Szczecin), Aleksandra Kretkowska (Warszawa), Beata Kubica (Opole), Monika Paca (Katowice), Krystyna Słodczyk (Opole), Joanna Szewczyk (Ziemięcin), Aleksandra Świerzy (Warszawa), Małgorzata Tkacz-Janik (Gliwice), Jacek Bożek (Bielsko-Biała), Radosław Gawlik (Wrocław), Marek Matczak (Warszawa), Józef Miklaszewski (Wrocław), Łukasz Moll (Gliwice), Michał Simon (Lublin), Maciej Smykowski (Katowice), Dariusz Szwed (Warszawa), Artur Wieczorek (Warszawa).

Na swoim pierwszym posiedzeniu 3 marca 2013 roku Rada Krajowa wybrała Zarząd Krajowy w składzie: Elżbieta Hołoweńko, Aleksandra Kretkowska, Beata Kubica, Jacek Bożek, Marek Matczak, Artur Wieczorek.

**********************************************
Informacja o przewodniczących partii Zieloni:

Agnieszka Grzybek (ur. 1970) - działaczka polityczna i społeczna. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania i wyboru feministka. Tłumaczka i redaktorka, ekspertka od problematyki równego statusu kobiet i mężczyzn. Od 1997 roku związana z polskim ruchem kobiecym: w latach 1997-2005 pracowała w Ośrodku Informacji Środowisk Kobiecych OŚKa, współzałożycielka i członkini Porozumienia Kobiet 8 Marca, nieformalnej grupy kobiet organizującej co roku Manify – uliczne manifestacje w obronie praw kobiet. Członkini Rady Kongresu Kobiet i zespołu „Krytyki Politycznej”. Obecnie koordynuje program „Demokracja płci” w Fundacji im. Heinricha Bölla. Prowadzi zajęcia na Gender Mainstreaming IBL PAN.

Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, pracę magisterską o romantycznej podmiotowości napisała pod kierunkiem prof. Marii Janion. Tłumaczyła liczne książki z dziedziny szeroko pojętej humanistyki.
W latach 2002-2005 członkini Rady Programowo-Konsultacyjnej przy Pełnomocniczce Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn oraz Komitetu Monitorującego Inicjatywę Wspólnotową EQUAL. W latach 2004-2005 członkini Rady European Women’s Lobby, jednej z największych kobiecych organizacji pozarządowych działających na szczeblu UE.

W Zielonych działa od 2005 roku. W latach 2006-2008 członkini Zarządu Krajowego, w którym pełniła funkcję sekretary partii. Dwukrotnie pełniła funkcję przewodniczącej partii: w kadencji 2008-2010 razem z Dariuszem Szwedem oraz razem z Radosławem Gawlikiem w kadencji 2011-2012.

Wielokrotnie udowodniła skuteczność działania. W 2004 roku zainicjowała akcję protestacyjną przeciwko obniżeniu rangi urzędu pełnomocniczki rządu ds. równego statusukobiet i mężczyzn (kiedy funkcję pełniła prof. Magdalena Środa). Pod naciskiem protestów organizacji kobiecych z Polski i zagranicy premier Marek Belka wycofał się ze swej decyzji przeniesienia pełnomocniczki z kancelarii premiera do ministerstwa polityki społecznej. W 2011 roku współtworzyła Komitet Inicjatywy Obywatelskiej TAK dla Kobiet, który przygotował obywatelski projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie i prawach reprodukcyjnych, oraz była jego pełnomocniczką. Jest jedną z inicjatorek akcji „Stop podwyżkom cen biletów ZTM”, w którą udało się zaangażować wiele środowisk (inicjatywa uchwałodawcza do Rady m.st. Warszawy).

Adam Ostolski (ur. 1978) - socjolog, filozof i tłumacz. Członek zespołu "Krytyki Politycznej" i polityk partii Zielonych. Wykłada na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych w Uniwersytecie Warszawskim (filozofia i socjologia). W 2011 obronił w Instytucie Socjologii UW doktorat pt. Trauma i pamięć publiczna. Spuścizna II wojny światowej w pamięci zbiorowej współczesnej Polski[1]. W kilku publikacjach wykazywał strukturalne pokrewieństwo polskiej homofobii i antysemityzmu. W nauce reprezentuje perspektywę teorii krytycznej, łączącej badania naukowe z zaangażowaniem w przemianę społeczeństwa. Tłumaczył książki i artykuły m.in.: Giorgio Agambena, Juliena Bendy, Seyli Benhabib, Judith Butler, Donny Haraway i Eve Kosofsky Sedgwick.

Członek zespołu "Krytyki Politycznej" od początku istnienia pisma. Poza "Krytyką Polityczną" publikował m.in. w "Res Publice Nowej", "Odrze" i "Więzi". W swojej publicystyce analizuje związki między treściami tradycjonalistycznymi a neoliberalizmem. Należy do partii Zielonych. Kandydował do rady m.st. Warszawy w wyborach samorządowych w 2006. W latach 2005-2006 był przewodniczącym koła warszawskiego partii, a następnie kierował jej zespołem programowym. Obecnie jest współredaktorem naczelnym związanego z partią pisma "Zielone Wiadomości".
spółautor dwóch listów otwartych. W maju 2004 wraz z Michałem Bilewiczem napisał "List warszawski" w proteście przeciw klimatowi przyzwolenia na ataki prawicowych bojówek na krakowski Marsz Tolerancji[7]. W 2006 wraz z Aliną Całą, Markiem Edelmanem, Marią Janion i Bożeną Umińską protestował przeciw postawieniu w Warszawie pomnika Romana Dmowskiego. Od stycznia do października 2012 był felietonistą tygodnika "Przekrój" (cykl "Naprzód!").

http://www.zieloni2004.pl/news.php?readmore=3248

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz