czwartek, 27 stycznia 2011

Ciało i co jeszcze? - polityka sztuki współczesnej


Zapraszamy na wykład dra Tomasza Kitlińskiego "Ciało i co jeszcze w sztuce współczesnej?" w Galerii Labirynt w Lublinie w piątek 28 stycznia o godzinie 19.

Tomasz Kitliński zaprezentuje sztukę współczesną wobec najważniejszych problemów społecznych. W wykładzie i prezentacji wizualnej znajdzie się interpretacja tożsamości (nadużywanego w sztuce ciała i zaniedbywanej duszy), płci (seksualności i uczuć), wykluczonych Innych, gościnności dla Obcych. Przywołane zostaną prace naznaczone Zagładą, ale i miłością do życia Aliny Szapocznikow (o której Kitliński pisał w książce "Obcy jest w nas") i Krystiany Robb-Narbutt (jego esej jest w druku w Zachęcie), polskich artystek pochodzenia żydowskiego, których twórczość przeżywa obecnie renesans w galeriach i wydziałach historii sztuki świata. Omówiona także zostanie postać nowojorskiego geja z naszej części Europy, gigolo i wybitnego artysty wyklętego, który wszedł do kanonu: Davida Wojnarowicza; jego prace o HIV/AIDS i znieczulicy wobec początków tej choroby odegrały ważną rolę społeczną. Odważne dzieło Wojnarowicza, które według przeciwników ogranicza się do mrówek na krucyfiksie, a tymczasem jest głębokim i wzniosłym przetworzeniem ikonografii cierpienia, zostało ocenzurowane w 2010 roku na wystawie sztuki gejowskiej w Narodowej Galerii Portretu w Waszyngtonie (więcej - Dorota Jarecka w "Gazecie Wyborczej": http://wyborcza.pl/1,75248,8841818,Sponsorzy_wolnosci_artystycznej.html "Państwowa galeria w obawie, że rząd obniży jej budżet pod naciskiem katolickich działaczy, usunęła z wystawy kontrowersyjną pracę. Zaprotestowali prywatni sponsorzy. Jeśli praca nie wróci na swoje miejsce - to oni cofną dotacje na wystawy czasowe Przeciwnicy usunięcia wystawy protestują przed gmachem galerii. Trzymają zdjęcia Dawida Wojnarowicza").Kitliński był autorem petycji w obronie pracy Wojnarowicza.

Tym rozważaniom o sztuce współczesnej towarzyszy w prezentacji Kitlińskiego teoria estetyczna wypracowana przez francuskie myślicielki feminizmu zainteresowane sacrum, macierzyństwem i prawami człowieka: Julię Kristevą (laureatka nagrody Arendt, Havla i Holberga) oraz Helene Cixous (legia Honorowa, według Derridy, "największa pisarka języka francuskiego"), u których wykładowca studiował.

plakat wykładu:
http://www.kulone.com/PL/Event/1779688-Tomek-Kitli%C5%84ski-Filozofia-sztuki-wsp%C3%B3%C5%82czesnej-cia%C5%82o-i-co-kto-jeszcze

Dr Tomek Kitliński uzyskał Dyplom Studiów nad Tekstem i Obrazem u prof. Julii Kristevej na Uniwersytecie Paryskim 7. Prowadził badania w Courtauld Institute of Art (Londyn) i w Transregional Center for Democratic Studies (New School for Social Research w Nowym Jorku). Jest autorem książki "Obcy jest w nas. Kochać według Julii Kristevej" i współautorem (z Pawłem Leszkowiczem) studium "Miłość i demokracja. Rozważania o kwestii homoseksualnej w Polsce" oraz ponad setki artykułów, m. in. w "Art in America", "Die Tagezeitung", "Feminotece", "Ha!arcie, "Krytyce Politycznej", "Gazecie Wyborczej w Lublinie", "Słowie Żydowskim/dos jidysze wort". Teksty naukowe Kitlińskiego ukazały się w New York University Press (red. Lauren Berlant i Lisa Duggan), Routledge (red. Shira Tarrant), Paris VIII (red. Nadia Setti). Jego instalacje dźwiękowe prezentowane były w Bunkrze Sztuki, Łaźni, Zachęcie, a praca "Queer Bibliotherapy" - na wystawie "Ars Homo Erotica" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Tomasz Kitliński brał udział w akcji "Niech nas zobaczą" oraz w innych kampaniach na rzecz praw kobiet, pracowników, uchodźców i mniejszości.











http://www.krytykapolityczna.pl/Lublin/Lublin28styczniaCialowsztucewspolczesnej/menuid-109.html