środa, 21 kwietnia 2010

Debata "Parytet dla młodych"

W piątek, 23 kwietnia 2010, o godz. 11.30 w Auli im. Ignacego Daszyńskiego na Wydziale Politologii UMCS, przy Placu Litewskim 3 w Lublinie, odbędzie się debata "Parytet dla młodych".

Będzie poruszała temat młodych ludzi w polityce, ich funkcjonowania w młodzieżówkach i partiach. Dyskusja toczyć się będzie także wokół pomysłu parytetu dla młodych.

Jako prelegenci wystąpią: Piotr Dziedzicz (KoLiber), Michał Mulawa (PiS), Grzegorz Wenarski i Jan Srebrny (SMD), Krzysztof Jakubowski (PD), Urban Kępa (MS) oraz Jakub Biernat (Zieloni 2004).

Debata odbędzie się w ramach XIII Tygodnia Samorządności, organizowanego przez Koło Naukowe Samorządowców, działające na Wydziale Politologii UMCS.

wtorek, 20 kwietnia 2010

IV Kongres Zielonych 2004


W dniach od 16 do 18 kwietnia w Warszawie odbył się IV Kongres Zielonych 2004. Delegaci i delegatki z całego kraju przyjęli cztery, niezwykle ważne dla naszego samookreślenia na polskiej scenie politycznej, uchwały programowe a także dokonali wyboru nowych władz partii.

Kongres miał charakter wewnętrzny, ze względu na żałobę narodową i uroczystości pogrzebowe związaną z katastrofą prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

W trakcie wielogodzinnej, merytorycznej dyskusji Kongres przyjął 4 uchwały programowe, dotyczące ordynacji wyborczej(autorstwa Bartłomieja Kozka), priorytetów polityki społecznej (przygotowanej przez Agnieszkę Grzybek), ochrony zdrowia i edukacji (opracowanej przez Bartłomieja Kozka i Adama Ostolskiego) i edukacji(przygotowanej wspólnie przez Tomka Kitlińskiego i Przemysława Sadurę), potwierdzając tym samym progresywny charakter wyróżniający Zielonych na tle innych partii.


Kongres dokonał zmian na stanowiskach Przewodniczących oraz w składzie osobowym pozostałych organów statutowych partii: Zarządu Krajowego, Rady Krajowej, Krajowej Komisji Rewizyjnej i Krajowego Sądu Koleżeńskiego.
Przewodniczącymi Zielonych wybrano: Dariusza Szweda i Małgorzatę Tkacz-Janik.


W skład Zarządu Krajowego weszli/weszły: Ewa Koś, Beata Maciejewska, Hanna Gill-Piątek, Grzegorz Basiak, Jakub Grabiec i Bartłomiej Kozek.

Do Rady Krajowej zostały wybrane/zostali wybrani: Ewa Charkiewicz, Agnieszka Grzybek, Monika Paca, Aleksandra Sołtysiak, Ludwik Tomiałojć, Bartosz Lech, Tomasz Kitliński, Maciej Smykowski.

Do Krajowej Komisji Rewizyjnej wybrano: Beatę Nowak, Karolinę Skowron, Martę Krawczyk, Johanna Brosa, Pawła Bernata, Romana Sieronia.

W skład Krajowego Sądu Koleżeńskiego weszły/weszli: Irena Kołodziej, Emilia Walczak, Krystyna Słodczyk, Jakub Biernat, Wojciech Kłosowski, Wojciech Wilk.


Dla mnie osobiście Kongres był okazją, do poznania wielu wspaniałych Zielonych polityczek i polityków, wzajemnej wymiany postulatów i poglądów oraz pogłębienia swojej wiedzy i zdobycia ciekawego doświadczenia. Ale przede wszystkim, dzięki zakończonemu Kongresowi i przyjętym przez nas uchwałom programowym, mam świadomość ze poczyniliśmy spory krok w kierunku własnego samookreślenia i stania się prawdziwą alternatywą na polskiej scenie politycznej. I aż żal ściska, że kolejny dopiero za dwa lata...

poniedziałek, 12 kwietnia 2010

11 kwietnia, dzień po wypadku prezydenckiego Tupolewa w Lublinie podobnie jak w innych polskich miastach odbyły się uroczystości żałobne w świątyniach. W Lublinie o godzinie 17 w Archikatedrze Lubelskiej odbyła się Msza święta w intencji tragicznie zmarłych Polaków. Ciężko szukać w tak bezsensownej tragedii pozytywów, jednak  chciałbym spróbować takich poszukać. Przed uroczystościami kościelnymi partie polityczne, młodzieżówki partyjne wspólnie przemaszerowały spod KUL-u w kierunku Archikatedry. Nie było flag, barw partyjnych, nieobojętnych politycznie emblematów. Ramię w ramię szli ze sobą przedstawiciele PiS-u, Platformy, Zielonych  i inni. Dominującymi barwami były biało-czerwone z powiewającym ponuro czarnym kirem. Przynajmniej w ten dzień w zapomnienie poszły niesnaski, różnice, podziały również istniejące na lubelskiej scenie politycznej. Dobrze by się stało gdyby nie był to epizod spowodowany narodową tragedią, lecz po prostu rewolucyjna zmiana w sferze obyczajowości publicznej.

 Pamiętam dokładnie jak kilka lat temu w społeczeństwie również wybuchła euforia przebaczenia, pojednania. Śmierć Karola Wojtyły miała być momentem przełomowym, momentem wyznaczającym nową jakość w życiu publicznym. Pamiętam kibiców wrogich sobie drużyn wspólnie kroczących ulicami miast, pogodzonych, przyjaznych. Nie skończyła się trwająca dziewięć dni żałoba narodowa, kibice zdążyli już skonfliktować się ponownie. Niedługo potem dołączyli do nich politycy i można rzec, że nie doszło do żadnej jakościowej zmiany.

Polacy w obliczu tej tragedii otrzymują drugą szansę na dokonanie przełomu w dziedzinie kultury debaty publicznej, poszanowania wartości wyznawanych przez innego człowieka. Poprzedzone musi to zostać ciężką pracą, którą Polacy muszą wykonać nad sobą samymi. Nieszczęście, które na nasz kraj spadło może być katalizatorem zmian na lepsze. To jest potencjalna wartość jaką możemy wynieść z katastrofy. Byłby to również znacznie lepszy hołd oddany poległym aniżeli morze kwiatów i tysiące zniczy. To jest dla Nas szansa. Wolałbym jednak żebyśmy skorzystali z tej, w istocie drugiej szansy, niż żebyśmy mieli czekać na trzecią.

 

PS: Pochód organizowany był przez PiS, serdecznie zatem dziękuje w imieniu lubelskich Zielonych za zaproszenie.

sobota, 10 kwietnia 2010

Katastrofa prezydeckiego samolotu


Zieloni 2004 z ogromnym bólem przyjęli wiadomość o katastrofie samolotu prezydenckiego, w której zginęły wszystkie osoby będące na pokładzie. Ta tragedia ma dla nas wymiar publiczny ale także wymiar osobisty. Bliskim i rodzinom zmarłych składamy najszczersze kondolencje.